ALKALİ ÇİNKO KAPLAMA

 Mükemmel yapışma özelliklerine sahip, homojen kalınlık sergileyen, yüksek görsel çekiciliği olan parlak çinko kaplamalardır.

 Firmamızda tam otomatik alkali çinko kaplama hattında, tambur sistemi ile yüksek kapasitede alkali çinko kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.


PASİVASYON VE SEALER İŞLEMİ

 Alkali çinko kaplanan parçaların yüzeyinde mikron seviyelerinde koruyucu bir film tabakası oluşturma işlemidir. Firmamızda çevre sağlığı açısından Cr+6 içermeyen pasivasyonlar uygulanmaktadır. Ürünün kaplama normuna ya da müşteri isteğine göre Cr+3 Beyaz Pasivasyon veya Cr+3 Sarı pasivasyon uygulamalarımız mevcuttur.

 Korozyon direncini yükseltmek ya da yüzey sürtünme kuvvetini azaltmak amacıyla ürünlerin üzerine çeşitli sealer (lak) uygulamaları da yapılmaktadır.
HİDROJEN GEVREKLİĞİ GİDERİMİ

 Fırınlama işlemi en yaygın haliyle 200 - 250 oC sıcaklıkta 2, 4 ya da 6 saat sürer. Tavlama ısısı 200 ile 400 oC arasında olabilir. Müşterileri talebine göre farklı sıcaklıkta daha uzun sürelerle de hidrojen gevrekliği giderimi yapılabilir.FOSFAT KAPLAMA

 Fosfatlama demir, çelik, galvaniz çeIik ya da alüminyum gibi metal yüzeylere aşağıdaki özellikleri vermek amacıyla kullanılır.

a) Metal yüzeyinin temizlenmesi ve yüzeyin boyaya hazırlanması,
b) Korozyon direncinin artırılması,
c) Boyanın daha iyi yapışmasını sağlamak,
d) Soğuk şekillendirmede sürtünmeyi azaltmak,
e) Metal metale çalışmalarda aşınmayı önlemek.

 Fosfatlama işlemi temel olarak çözünmeyen metal fosfat bileşiklerinin metal yüzeye kimyasal bağlarla bağlanarak bir tabaka oluşturmasıdır. Bu yöntem temelde fosforik asit asıllı kimyasal maddenin kaplanacak yüzeyle temas etmesi sonucunda çözülemez kristaller halinde koruyucu bir yüzey tabakası oluşturma şeklinde bir kimyasal reaksiyondur. Bu kimyasal olayın oluştuğu fosfatlama çözeltileri genellikle demir, çinko ya da mangan fosfatların seyreltik fosforik asitteki çözeltileridir.A) ÇİNKO FOSFAT KAPLAMA

 Çinko fosfat kaplama zorlu dış ortam şartlarında kullanılan ekipmanlar için toz boya, kataforez boya ya da plastik kaplama öncesinde kullanılan en uygun kaplama şeklidir.


B) MANGAN FOSFAT KAPLAMA

 Mangan fosfat kaplama metal sanayinde genelde aşınmaya dayanıklı olması sebebiyle tercih edilmektedir.
 Mangan fosfat kaplama siyah renkli ve pürüzlü bir yapıya sahiptir. Diğer fosfat kaplamalarla kıyaslandığında en iyi korozyon direncine sahip olanıdır.
 İstendiği takdirde fosfat kaplama sonrası hem korozyon direncini arttırmak hem de kaygan bir yüzey oluşturmak amacıyla yağlama işlemi yapılabilir. Koruyucu yağı pürüzlü yüzeyinde uzun süre barındırır. Bu sayede parçaların yüzeyindeki sürtünme kuvveti azalır ve aşınmaları engellenmiş olur.
 Silah, otomotiv ve makina sanayinde kullanımı oldukça yaygındır. Yağlı ortamda çalışan, hareketli parçaların kaplanmasında da tercih edilir.SİYAH KARARTMA ( SİYAH OKSİDASYON)

 Sıcak Alkali Siyahlandırma prosesi, depolama ve kullanım esnasında paslanmayı geciktirmek, yüzey görünümünü estetik olarak değiştirmek amacıyla demir çelik malzemelere uygulanan bir prosestir. Ayrıca makine parçaları ve boyut toleransı küçük parçaların üretiminde yüksek kaplama kalınlığı ya da boya kalınlığı istenmediği yerlerde de uygulanmaktadır.
 Metal parçanın yüzeyi parlak ise parlak siyah bir görünüm, mat ise mat siyah bir görünüm olacaktır.
 Siyah oksidasyon, metal parçanın boyut, sertlik ya da yüzey özelliklerini değiştirmez. Hidrojen gevrekliği oluşturmaz.PASLANMAZ ÇELİĞİN TEMİZLENMESİ VE PASİVASYONU

 Günümüzde paslanmaz çeliğin birçok uygulamada tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliği yüksek korozyon direnci göstermesidir. Paslanmaz çelik malzemelere imalat esnasında uygulanan işlemlerin türüne bağlı olarak ısıl leke, kaynak lekesi, renk değişimi, demir oksit tabakası gibi istenmeyen yüzey kusurları oluşur.
 Temizleme işleminin amacı paslanmaz çeliğin yüzeyinde bulunan tüm yağ, gres, organik kirlilik ve cürufun çelik yüzeyinden uzaklaştırılmasıdır. Ardından paslanmaz çeliğin yüzeyinde krom oksit tabakası oluşturularak pasivasyon işlemi gerçekleştirilir.